Martin M. SobczykMartin Sobczyk (ur. 6 sierpnia 1976 r. we Wrocławiu) – członek Rady Fundacji powołanej dla ratowania Zamku Sarny, jeden z trzech fundatorów rewitalizacji Zamku.

Były dziennikarz amerykańskiej agencji finansowej Bloomberg News w Niemczech i były korespondent amerykańskiego dziennika Wall Street Journal pracujący w latach 2009-2017 jako korespondent zagraniczny w Polsce akredytowany przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Podczas prawie ośmioletniego zatrudnienia w Wall Street Journal doprowadził do wydania przez szefostwo gazety zakazu posługiwania się frazą „polskie obozy śmierci” na łamach gazety.

Członek brytyjskiej partii Liberalnych Demokratów.

Śpiewak muzyki dawnej. Specjalizuje się w baroku i renesansie, nie unikając muzyki innych epok. Absolwent klas fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej, uczestniczył w wokalnych kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Jamesa Oxley, Dirka Snellingsa, Anny Radziejewskiej.

Uczestniczył w projektach przywracających polskiemu dziedzictwu narodowemu zapomniane zabytki muzyki polskiej. W latach 2013-2016 nagrał z Zespołem Męskim Gregorianum (dyr. Berenika Jozajtis) trzy płyty z zapomnianymi przez kilkaset lat Magnificatami z repertuaru krakowskiej Kapeli Rorantystów z XVI-XVIII wieku. W 2017 r. wystąpił z zespołem w Szwecji z programem chorałowym zarejestrowanym przez Sveriges Radio a opracowanym przez Roberta Pożarskiego na podstawie XII-wiecznego manuskryptu w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Uczestniczył kilkakrotnie w Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, w tym w 2016 r. w solowo obsadzonym wykonaniu Pasji wg Św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha (dyr. Fabio Bonizzoni). Śpiewał partie chóralne w operetce Zemsta nietoperza Johanna Straussa w Teatrze Polskim w Warszawie (dyr. Jerzy Maksymiuk). Uczestniczył w prawykonaniach utworów współczesnych muzyki polskiej. Współpracuje z zespołem La Tempesta.